Moti i keq godet Italinë. Alarm i verdhë është dhënë në nëntë rajone; Veneto, Basilicata, Lombardia, Marche, Puglia, Piemonte, Siçilia, Toskana dhe Umbria. Alarmi është portokalli në Emilia-Romagna, ku situata e rrugëve ujore është veçanërisht shqetësuese.

Në territorin Emilian, konkretisht, monitorohen lumenjtë Secchia, Enza dhe Panaro, të ndjekur nga Mbrojtja Civile dhe forcat e zbatimit të ligjit dhe të shpëtimit në zonat e Reggio Emilia, Modena, Parma dhe Piacenza Apenines.

Disa komuna kanë dërguar mesazhe paralajmëruese për popullatën, duke i ftuar ata të kufizojnë udhëtimet e tyre.

Artikulli paraprakNË KËTË DITË KA SHUMË MUNDËSI QË TË VINI NË KONTAKT ME NJERËZ INTERESANTË… HOROSKOPI PËR SOT
Artikulli tjetërPROVIMET E LIRIMIT, RRETH 29 MIJË NXËNËS I NËNSHTROHEN SOT TESTIT NË MATEMATIKË