Rajoni i Lezhës është përfshire nga moti i keq me reshje shiu, por fatmiresisht deri tani nuk janë regjistruar problematika.Sipës të dhënave zyrtare të Mbrojtjes Civile gjatë natës dhe deri në oret e para të mëngjesit të së martës në të gjithë territorin kanë rënë rreth 20 mm shi.Referuar parashikimeve per përmbytje autoritet vendore janë vënë në gadsihmeri, për të përballuar situatat që mund të krijohen thotë përgjegjësi i sektorit të Mbrojtjes Civile në prefekturen e Lezhës Nikoll Tushi.

Krahas motit me shi ka patur dhe rënie të temperaturave, ndërsa referuar parashikimeve të Institutit të Gjeoshkences kjo situata do të jetë prezente edhe përgjatë dy diteve të vazhdim.Ndërkohë vemendja më e madhe e autoriteve në Lezhë është përqëndruar në zonat më rriks më të lartë për pembytje.

Artikulli paraprakDVP SHKODËR/ VIHET NË PRANGA 1 SHTETAS SHPALLET NË KERKIM 1 TJETËR DHE PROCEDOHEN NË GJENDJE TË LIRË 6 TË TJERË
Artikulli tjetërPOLICIA PROCEDON TETË SHTETAS