Moti i keq me shi dhe erë të fortë qe ka perfshire rajonin e lezhes qe prej mbremjes te se premtes ka bllokuar punën në portin e Shëngjinit. Prej mengjesit të dites se sotme, asnje nga mjetet e lundrimit nuk kane dale me det, ndersa ende nuk ka nje urdher nga autoritet qe ndalon lundrimin.

Efekt

Mjetet lundruese janë ankoruar në port dhe nuk do të lejohet lundrimi deri në një urdhër të dytë. Shpejtësia e erës në det hapur është 10m/s si dhe dallgët e detit kanë shkuar deri 4/5 ballë me drejtim jug/perëndim.

Efekt

Ndërkohë nga moti i keq deri tani nuk jane raportuar problematika, ne territorin e qarkut Lezhe, ndersa autoritetet jane vene ne gadishmeri per ti paraprire çdo situate qe mund te krijohet