Prej disa ditësh moti i keq ka përfshirë Italinë e Jugut. Mediat italiane bëjnë me dije se stuhia po shkakton dëme në pjesë të ndryshme të Sicilisë.

Mësohet se si pasojë e reshjeve të dendura dhe daljes së përrenjve nga shtrati rreth 80 familje kanë mbetur të bllokuara në Augusta.

Gjithashtu për shkak të daljes nga shtrati të lumit Mortellaro është dashur ndërhyrja e emergjencave për të ndihmuar disa qytetarë, në këtë zonë.