Kthjellimet dhe vranësirat e lehta do të dominojnë motin në të gjithë vendin por më të theksuara vranësirat do të jenë në zonat veriore të Shqipërisë.

Po ashtu edhe gjatë orëve të pasdites moti i kthjellët do të jetë dominant në të gjithë territorin e vendit me përjashtim të zonave malore verilindore dhe juglindore të cilat do të ketë herë pas here vranësira të lehta e kalimtare. Ky stabilitet i atmosferës do të na shoqërojë edhe gjatë natës. Sipas Temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje të lehtë në të dy vlerat ekstremale të ditës. Era do të fryjë e lehtë si në tokë dhe në det me shpejtësi 15 km/h nga drejtimi Juglindor, për pasojë në brigjet detare do të gjenerohet dallgëzim i ulët.