Shqipëria ka ndalur importet e derrave nga Sllovakia, Italia, Hungaria, Letonia, Bosnje-Hercegovina, Kroacia, Danimarka, Holanda dhe Belgjika.

Ky vendim është marrë pasi në këto vende janë zbuluar raste të infektimeve të kafshëve me sëmundjen e “Murtajës Afrikane”. Ende nuk dihet se sa gjatë do të zgjasë ky vendim pasi Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural nuk e ka përcaktuar.

Artikulli paraprakDYSHOHET SE ORGANIZOI VRASJEN E BURRIT TË MOTRËS, EKSTRADOHET NGA SHQIPËRIA NË ITALI 30-VJEÇARI SHQIPTAR
Artikulli tjetërBALLA MBLEDHJE ME DREJTUESIT E POLICISË, ZBULOHEN DETAJE NGA TAKIMI