Muzeu I kalasë “Rozafa” priti sot me dhjetëra vizitorë. Vizitorët më të veçantë ishin nxënësit e shkollës 9 vjeçare “Seit Tagani” në Trush të cilët në ditën kushtuar muzeve, zgjodhën të njihen nga afër me objektet e ekspozuara në muzeun e kështjellës. Ata tregojnë përshtypjet që u la kjo vizitë.

Ndriçim Mlika, studiues dhe përgjegjës I muzeut të kalasë “Rozafa” bën me dije se nëse fluksi I turistëve është I ngjashëm me atë të vitit 2019.

Në katër muajt e parë të vitit janë pothuaj 10 mijë turistë të cilët kanë vizituar kalanë “Rozafa”. Shifra këto të cilat që tani premtojnë një sezon të kënaqshëm turistik.

 

Artikulli paraprakGRUDË E RE, BASHKIA INVESTIME NË INFRASTRUKTURË
Artikulli tjetërKRIMET NË SHKODËR? ZV/MINISTRI: SHKODRA NJË QYTET I BUKUR