Festa e Fiter Bajramit u festua ne nje menyre te veçante ne Lezhe, duke bere bashke te krishtere e myslimane.

Ne kendin perballe Xhamise se qytetit bizneset kishin pergatitur ushqime falas ne kuader te festes se Bajramit.

Ne mbeshtetje te ketij aktiviteti ishte dhe Bashkia Lezhe, ndersa artistet e qendres kukturore te femijeve krijuan nje atmosfere te gezueshme.

Te ardhur nga Kosova por dhe qytetar te Lezhes uruan te gjithe besimtaret musliman me rastin e festes se Fiter Bajramit.

Organizatoret synojnë ta kthejne kete menyre te festuari ne nje traditë te mire duke dhene shembullin e harmonise fetare mes shqiptareve.

Nderkohe me heret edhe ne Lezhe besimtaret musliman falen namazin. Qe ne oren 6 te mengjesit me dhjetra besimtare ju drejtuan xhamise se vetme te qytetit per te kryer ritet e besimit te tyre.

Falja e Namazit u drejtua nga Imam Agim Terziu . Gjate fjales se tij Imami u ndal tek te jetuarit si mysliman ne te gjitha aspektet e jetes.

Drejtues te Bashkise Lezhe si dhe te PD zhvilluan vizita ne Xhamine e ketij qyteti, duke uruar bsimtaret musliman gezuar Fiter Bajramin.

Gjate faljes se namazit besimtaret jane lutur per me shume paqe ne bote dhe me shume vepra te mira nga njerezimi

 

Artikulli paraprakEMIGRANTËT, XHAFAJ DHE DANILOVIQ NË SHKODËR
Artikulli tjetërFRANKO BURRAJ ATLETI ME SUKSESE TË NJËPASNJËSHME