ÇMIMI I NAFTËS KA RËNË SI PASOJË E KONFLIKTEVE NË IRAK DHE LIBI.Çmimi i naftës ka pësuar rënie të ndjeshme në tregjet botërore. Rënia ka nisur që në fund të muajit qershor dhe analistët mendojnë se kjo situatë do të vijojë edhe në muajt e ardhshëm.Për konusmatorët ky është një lajm shumë i mirë, pasi ata do të kenë mundësi të blejnë gjera të tjera me paratë e kursyera nga nafta.

Por rënia e cmimit nuk është një lajm i mirë për prodhuesit e naftës. Këtu përfshihen vende si Irani dhe Rusia, por edhe disa shtete në amerike. Së bashku me grosistët e mëdhenj, Oklahoma, Alaska, Luiziana, Texas, dhe Virginia përballen me rrisqe ekonomike.Sipas ekpertëve , cmimi i naftës ka rënë si pasojë e konflikteve në vende si Iraku dhe Libia, gjë e cila ka dobësuar kërkesën në vende si Gjermania dhe Kina. Nafta Brent e Londrës ka rënë në më pak se 90 dollarë për fuçi të premten, duke prekur nivelin më të ulët në katër vitet e fundit.

 

[iframe width=”300″ height=”510″ src=”//www.youtube.com/embed/1R1odm7891U?list=UU0aBDfsVqdL53NOE5eMXAUw” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakRRUGËT NË PRITJE TË TENDERIMIT
Artikulli tjetërBAN KI-MOON: TË GJITHE KUNDËR ISIS