Misioni i agjencisë amerikane të hapësirës (NASA), DART (Double Asteroid Redirection Test), i cili do të nisë më 24 nëntor, do të godasë një asteroid në vjeshtën e vitit 2022, në një “provë” të një planeti për mbrojtjen, pasi një shkëmb i tillë hapësinor përbën një kërcënim për Tokën në të ardhmen.

Do të jetë testi i parë i një teknologjie për të parandaluar një asteroid katastrofik. Kjo do të jetë hera e parë që një lëvizje e tillë po bëhet në emër të shpëtimit të Tokës nga një rrezik i ardhshëm.

“DART” do të synojë ta devijojë pak nga orbita e tij. Anija kozmike “DART” prej 330 milionë dollarësh është planifikuar të niset të mërkurën në mëngjes nga baza në Kaliforni me një raketë Space X Falcon 9 dhe nëse gjithçka shkon mirë, pritet të arrijë në fund të vitit 2022 në objektiv.

“Bombardimi” i asteroidit “Dimorphos” pritet të ndryshojë pak trajektoren e tij. “NASA” ka gjetur më shumë se 27,000 asteroidë të madhësive të ndryshme.

Pavarësisht përparimeve në zbulimin e asteroidëve që herë pas here i afrohen planetit tonë, deri më tani astronomët vlerësojnë se janë zbuluar vetëm 30% deri në 40% e objekteve të afërta. Kjo është arsyeja pse një teknologji e mbrojtjes planetare duhet të jetë gati nëse një surprizë e pakëndshme vjen nga lart.

Artikulli paraprakSITUATA E COVID, HOLANDA NDALON FISHEKZJARRËT NATËN E VITIT TË RI
Artikulli tjetërCILA ËSHTË KRIPTOMONEDHA MË E KËRKUAR?