Më shumë se 40.000 oficerë, makina të djegura, stacione policie të sulmuara, 667 persona të arrestuar: në Francë është nata e tretë e dhunës pas vrasjes së 17-Vjeçarit Nahel nga efektivi i policisë. Djali 17-vjeçar i cili drejtonte një Mercedes pa patentë nuk është ndalur sipas kërkesës së dy efektivëve. Polici që qëlloi Nahelin i ka kërkuar falje familjes dhe avokati i tij thotë se është “i shkatërruar”.

Nisur nga situata, presidenti francez Emmanuel Macron ka thirrur një mbledhje urgjente të qeverisë sot në orën 13. Nëna e Nahelit më herët tha se ajo nuk fajësoi të gjithë forcën e policisë, vetëm oficerin që qëlloi vdekjen.

Artikulli paraprakMË NË FUND DO TË BESONI NË DASHURI, ÇFARË THONË YJET PËR JU SOT
Artikulli tjetërHEKURUDHA VORË-HANI I HOTIT, TENDERI NË KORRIK, PROJEKTI ME VLERË 356 MILIONË EURO