NËNSHATI, CANA, DEMAJ DHE RUKAJ JANË FITUESIT E EDICIONIT TË PARË  .

Ndahen cmimet e e konkursit te fotografise aktivitet I mbajtur ne edicionin e pare te Marubi Festival .Mbas shqyrtimit te shume fotografive te gjitha te realizuara ne Shkoder  nga konkurente te ardhur nga mbare trojet shqipetare , juria e festivalit vendosi te jape kater cmime.
Ato jane:
Emiljano Nenshati,, cmim I pare
Alba Cana, cmimi I dyte
Brigela Demaj, cmimi I trete
Anton Rukaj, cmimi I katert
Ne fund te ceremonise, drejtori I Fototekes Kombetare Marubi, Lucian Bedeni, tha se edicioni I ardhshem I Marubi Festival do te zhvillohet ne te gjithe Shqiperine. Ne kete edicion, pjesmarresit kishin dy dite ne dispozicion per te realizuar 500 shkrepje fotografike ne Shkoder, prej te cilave kishin te drejten e konkurrimit me vetem nje foto.

Artikulli paraprakKOSOVARI VRITET SI XHIHADIST NË SIRI
Artikulli tjetërTRAGJEDIA E MH17, MBLIDHEN TRUPAT E 196 VIKTIMAVE