Loretta Lynn, ikona e muzikës country që solli sinqeritet të pashembullt për realitetet e grave të klasës punëtore në tekstet e këngëve të saj – dhe u mësoi atyre që erdhën pas saj të shprehnin mendimet e tyre gjithashtu – vdiq sot në shtëpinë e saj në Tenesis në moshën 90 vjeçare.

“Nëna jonë e çmuar, Loretta Lynn, ndërroi jetë paqësisht këtë mëngjes, në gjumë në shtëpinë e saj në fermën e saj të dashur në Hurricane Mills”, tha familja e saj në një deklaratë.

“Historia e jetës së Loretta Lynn nuk ngjan me asnjë tjetër, megjithatë ajo nxori nga ajo histori një pjesë të punës që rezonon me njerëz që kurrë nuk mund ta kuptojnë plotësisht fëmijërinë e saj të zymtë dhe të largët, ditët e hershme të saj të vështira ose aventurat e saj si një e famshme dhe personazh i famshëm”, tha Kyle Young, CEO i Sallës së Famës dhe Muzeut të Muzikës në Country, në një deklaratë. “Në një biznes muzikor që shpesh merret me aspiratat dhe fantazinë, Loretta këmbënguli të ndante të vërtetën e saj të guximshme.”

E lindur Loretta Webb, këngëtarja u rrit në një komunitet të largët të minierave të qymyrit në malet Appalachian të Kentakit lindor. Një nga këngët më të mëdha të karrierës së saj, “Cal Miner’s Daughter”, rrëfeu me krenari prejardhjen e saj.

Lynn ishte adoleshente kur krijoi një familje të sajën me një ish-ushtar 21-vjeçar, Oliver Lynn, i njohur më mirë si “Mooney” ose “Doolittle”. Ata patën 4 fëmijë e tyre të parë dhe emigruan në shtetin Uashington. Pikërisht aty i shoqi dëgjoi ninullat e saj për fëmijët dhe e shtyu të fillonte të performonte publikisht. Në një intervistë të vitit 2010 me Fresh Air, ajo këmbënguli se nuk do ta kishte bërë kurrë këtë: “Nuk do të dilja para njerëzve, sepse isha vërtet e turpshme dhe nuk do të kisha kënduar kurrë para askujt”.

Pasi burri i saj filloi të kërkonte koncerte për të, Lynn mësoi vetë të shkruante këngë, thotë historiani dhe gazetari i muzikës country Robert Oermann.

“Ajo mori një kopje të Përmbledhjes së këngës Country,” thotë Oermann – një revistë që shtypte tekste cuntry dhe tregime për muzikantët. “Ajo do të lexonte tekstet e këngëve të vendit në revistë dhe do të thoshte, “Epo kjo nuk është asgjë. Unë mund ta bëj këtë” dhe ajo ja doli.”

Lynn dhe bashkëshorti i saj udhëtonin me makinë në stacione radioje, ku ajo prezantohej me DJ-të dhe përpiqej t’i magjepste ata për të bërë diskun e saj. Këto përpjekje kishin filluar për ta vënë re Lynn-in kur çifti zbarkoi në Nashville në vitin 1960. Artistë si Jim Reeves dhe Patsy Cline – i cili u bë mentori i Lynn-it – po kishin shumë sukses me një stil prodhimi të veçantë, të ëmbëlsuar nga pop-i i njohur si Nashville Sound. Lynn punoi me producentin e Cline, Owen Bradley, por u mbështet më shumë në këngët e bëra vetë.

Këngët e vendit kishin portretizuar shpesh vështirësitë nga marrëdhëniet mashkullore, por Lynn nuk kishte frikë të tregonte poshtërimet e përjetuara në martesën e saj, ose standardet e dyfishta me të cilat ajo shihte gratë e tjera, të cilat përballeshin kur bëhej fjalë për divorcin, shtatzëninë dhe kontrollin e lindjes. Ajo zbuloi se Nashville nuk ishte mësuar me atë lloj sinqeriteti.

Por thirrjet e Lynn ishin thelbësore dhe të qëndrueshme dhe ajo kurrë nuk e humbi kontaktin me identitetin e saj si një grua fshatare njëkohësisht moderne dhe me këmbë në tokë, e cila mund t’ia komunikonte këtë turmave gjatë gjithë karrierës së saj.

“Kjo ide që unë mund të jem këtu në skenë duke kënduar këtë këngë, por nuk jam më e mirë se ju. Unë jam si ju,” thotë gazetari Oermann. “Ky është një lloj mesazhi. Kjo lloj përulësie është një gjë vërtet e fuqishme dhe e mirë.”

Kjo qasje e informonte gjithmonë shkrimin e saj të këngëve. Guximi i Lynn-it shfaqet po aq qartë edhe sot në muzikën që ajo la pas.

“Më pëlqen jeta reale, sepse kjo është ajo që ne po bëjmë sot,” tha Lynn për All Things Considered në 2004. “Dhe unë mendoj se kjo është arsyeja pse njerëzit blenë disqet e mia, sepse ata po jetojnë në këtë botë janë si unë. Kështu që Unë shoh se çfarë po ndodh dhe e kap”.