Aktorja Irini Papas u nda nga jeta mëngjesin e sotëm në moshën 96-vjeçare, duke na lënë një trashëgimi të madhe të interpretimeve të saj në film dhe teatër.

Një figurë e thjeshtë, arkaike, dorike dhe një simbol i bukurisë greke, ajo përfaqësoi kulturën mesdhetare jashtë vendit. Dhe si një grua karizmatike dhe dinamike, Irene Papas u bë e njohur ndërkombëtarisht për aftësitë e saj në aktrim dhe zgjuarsinë e saj.

Gjatë viteve të saj në industrinë e filmit, ajo ka luajtur role të mëdha femërore në teatër dhe kinema, duke mishëruar plotësisht fuqinë e tragjedisë antike.

Ajo lindi më 3 shtator 1929 në Chiliomodi, Corinthia me emrin Irini Lelekou. Gjatë gjithë jetës së saj si aktore dhe këngëtare greke, ajo luajti në mbi 70 filma në një karrierë që përfshin më shumë se 50 vjet. Ajo fitoi njohje ndërkombëtare përmes filmave të tillë të njohur të vlerësuar me çmime si The Guns of Navarone (1961) dhe Zorba the Greek (1964). Ajo ishte një protagoniste e fuqishme në filma duke përfshirë The Trojan Women (1971) dhe Ifigenia (1977). Ajo luajti rolet kryesore në Antigone (1961) dhe Electra (1962). Ajo gjithashtu luajti Drosoula-n e paharrueshme në Mandolinën e Kapitenit Corelli (2001).

Papas fitoi çmimet e aktores më të mirë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin për Antigone dhe nga Bordi Kombëtar i Rishikimit për The Trojan Women. Çmimet e saj të karrierës përfshijnë çmimin “Shigjeta e Artë” në 1993 në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Hamptons dhe çmimin “Luani i Artë” në 2009 në Bienalen e Venecias.

Artikulli paraprak“KOHA PËR TË INVESTUAR NË FORCIMIN E DEMOKRACISË”, VON DER LEYEN: BE-JA NUK ËSHTË E KOMPLETUAR PA BALLKANIN PERËNDIMOR
Artikulli tjetër“TË DHËNAT E SHQIPTARËVE NUK JANË TË SIGURTA”, SULMI KIBERNETIK, PD: SPAK TË NISË HETIMIN NDAJ AKSH, RAMA TË PËRGJIGJET