Nderron jete Mjeshtri i Madh i humorit shkodran dhe atij shqiptar Paulin Preka. Kolosi i humorit shqiptar mbylli syte ne moshen 86 vjeçare ne Itali ku jetonte prej vitesh me familjen e tij.

Paulin Preka eshte pjese e asaj kaste aktoresh te medhenj te humorit te cilet shenjuan emrin e tyre ne historine e artit shqiptar. Mesohet se Preka u nda nga jeta pas nje semundje.

Preka numeron me dhjetra role ne teater dhe kinematografi ndersa ka spikatur me estraden e Shkodres ne rang kombetar dhe nderkombetar.