Fëmija i parë në Itali për vitin 2021 është një shqiptar. Gara e të parëve të lindur në ditën e parë të vitit këtë herë është ngarkuar me një ndjenjë pritjeje dhe shprese të mëtejshme pas vitit dramatik të vitit 2020 të pandemisë, shkruajnë mediat italiane. Sfida për rekordin se kush var së pari një fjongo rozë ose blu midis qyteteve italiane ishtë gjithashtu shumë e nxehtë këtë vit. Nga spitali Cristo Re në Romë u raportua lindjen e Alessandro – 4 kg dhe 100 gram – e cila ndodhi vetëm një sekond pas orës 12 të natës.

Shënimi nga ekipi mjekësor specifikon se i porsalinduri “është në shëndet të shkëlqyeshëm dhe menjëherë e përshëndeti 2021 me një britmë të mrekullueshme”, duke shtuar urimet për prindërit. Por përparësia prishet nga Aurora e cila, sipas shtëpisë së pleqve romakë Santa Famiglia, do të kishte dhënë lotin e saj të parë sapo filloi dita e re, dhe nga Ilary, e lindur në goditjen e mesnatës në Salento. Megjithatë Alessandro është i linduri i parë i vitit 2021 në Itali, djali i një çifti shqiptar nga Dibra.

Në një intervistë për Tgcom24, nëna e re, Emanuela tha se ishte mjaft e emocionuar për ardhjen në jetë të fëmijës së saj të dytë. “Ishim shumë të lumtur dhe mjekët, madje ne ngritëm një dolli të gjithë së bashku. Unë, babi Maksim dhe vëllai i tij 4-vjeçar, jemi shumë të lumtur për ardhjen në jetë të Alessandro. Mezi presim të shkojmë në shtëpi”, tha nëna e re.

Ndërsa në Shqipëri kanë qenë dy vajza që kanë lindur të parat, vetëm 1 minutë pas mesnate. 2 prej vogëlusheve janë vajzat me emrin Ajla dhe Meri, të sjella në jetë në maternitetin “Koço Gliozheni” dhe “Mbretëresha Geraldinë”. Në Shkodër fëmija i parë është një djalë i cili lindi në orën 7:45 min të mëngjesit të kësaj të premte me peshën 2.9 kg. Lindja e bebit u bë me operacion si shkak i komplikimeve shëndetësore të nënës. Një ditë më parë mjekët në Shkodër treguan se tashmë gjendja e nënës dhe bebit janë normalizuar.

Lindja e fëmijës së parë të vitit është kthyer në një traditë tashmë në gjitha shtetet e botës ndërsa ajo që raportojnë mediat kryesisht në vendet e Europës mes të cilave edhe Shqipëria është ulja e numrit të lindjeve nga viti në vit dhe plakja me ritme të shpejta e popullsisë.