Eshtë arrestuar në Durrës një shtetas me qëllim ekstradimi drejt italisë. Ai është Tedi Hoxha 38 vjec dhe është shpallur në këkrim nga shtetei Italiann pasi akzuohte për instalimin e paisjeve interceptuese.

Arrestimi itj u bë pasi, Gjykata Magjistrate e Hetimeve Paraprake Torino/Itali me vendimin Nr.15542/2015 RG GIP datë 20.12.2016 ka lëshuar urdhër arresti ndërkombëtar në ngarkim të shtetasit të mësipërm,

për kryerjen e veprave penale “Organizatë kriminale” “Konspiracion penal me synim qasjen e paautorizuar në sistemin e informacionit” dhe “Instalimin e pajisjeve interceptuese”,”Ndalimi ose ndërprerjen e komunikimeve informatike,”parashikuar në nenet 415, 615, 617 të Kodit Penal Italian dhe nenet 55 të Dekretit Nr. 231/2017.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për veprime të mëtejshme.

Artikulli paraprakE JOSHI ME FOTO SEKSI NË FB DHE I ZHVATI 60 MLN LEKË, KËRKOHEN 5 VITE BURG
Artikulli tjetërSHQIPTARI QË PËRDHUNOI INFERMIEREN DËNOHET ME 7 VJET BURG