Në vendin tonë ditën e sotme pritet që të mbizotërojnë kthjellimet, por pritet që të ketë edhe vranësia kalimtare.

Sipas MeteoAlb zonat Bregdetare paraqiten me kthjellime, ndërsa zonat e ulta dhe malore do kenë vranësira kalimtare deri në mesditë. Por pasditja sjellë kalime vranësirash nëpër të gjithë vendin, përjashtuar zonat jugore ku kthjellimet do të jenë dominuese gjatë gjithë ditës.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie në mëngjes dhe mesditë duke shënuar vlerat minimale dhe maksimale 11°C në verlindje deri në 34°C në zonat e ulëta.

Era do fryjë mesatare duke arritur shpejtësi deri 45 km/h, nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 4 balle.