Dy minuta heshtje do të mbahet të hënën në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar në fund të funeralit shtetëror të Mbretëreshës Elizabeth II në Westminster Abbey, duke i dhënë publikut britanik në mbarë vendin një shans për t’i bërë nderimet e tyre monarkut të ndjerë. Buckingham Palace publikoi të enjten më shumë detaje në lidhje me funeralin shtetëror të mbretëreshës që vdiq më 8 shtator në moshën 96-vjeçare dhe varrimin e saj privat më vonë të hënën. Vdekja e saj në pushimin veror të saj të dashur në Kalanë Balmoral i dha fund mbretërimit 70-vjeçar të monarkut.

Edward William Fitzalan-Howard, zyrtari përgjegjës për organizimet, tha se funerali dhe ngjarjet gjatë ditëve në vijim kanë për qëllim “të bashkojnë njerëzit anembanë globit dhe të rezonojnë me njerëzit e të gjitha besimeve, duke përmbushur madhështinë e saj dhe dëshirat e familjes së saj për të paguar sa duhet. haraç për një mbretërim të jashtëzakonshëm.” Dhjetëra mijëra ishin duke qëndruar në një rresht të enjten që gjarpëroi për më shumë se katër milje përgjatë lumit Thames në Londër, duke pritur të kalonte në heshtje pranë arkivolit të saj. “Mbretëresha mbajti një pozicion unik dhe të përjetshëm në të gjithë jetën tonë. Kjo është ndjerë më fort gjatë ditëve të fundit, ndërsa bota po pajtohet me vdekjen e saj, “tha Fitzalan-Howard.

Të premten në mbrëmje, Mbreti Charles III dhe vëllezërit e motrat e tij do të qëndrojnë vigjilentë pranë arkivolit të nënës së tyre për 15 minuta, ndërsa ai shtrihet në gjendje në sallën 900-vjeçare Westminster në Shtëpitë e Parlamentit. Charles, Princesha Anne, Princi Andrew dhe Princi Eduard gjithashtu qëndruan vigjilentë me arkivolin kur ai u shtri në Katedralen e Shën Giles në Edinburg në fillim të kësaj jave. Pas funeralit shtetëror të hënën, ku morën pjesë 2,000 të ftuar, duke përfshirë presidentin amerikan Joe Biden dhe krerë të tjerë vizitorë të shteteve, arkivoli i Elizabeth do të bartet nëpër zemrën historike të Londrës, nga Westminster Abbey në Wellington Arch pranë Pallatit Buckingham me një kuaj. karrocë armësh me Charles dhe anëtarë të tjerë mbretërorë që ecnin pas. Gjithashtu në mesin e të ftuarve të funeralit do të jenë rreth 200 njerëz të nderuar nga mbretëresha e ndjerë për punën e tyre në përgjigje të pandemisë COVID-19 dhe në sektorë duke përfshirë bamirësi, kujdes shëndetësor dhe arsim. Mes madhështisë dhe madhështisë, arkivoli do të udhëtojë pothuajse përgjatë së njëjtës rrugë, duke përfshirë poshtë qendrës tregtare me flamur deri në atë që kaloi të mërkurën përpara turmave të heshtura të vajtuesve kur u dërgua nga pallati në dhomat e Parlamentit.

Aeroporti Heathrow i Londrës njoftoi se do të ndalojë të gjitha fluturimet për 15 minuta përpara heshtjes kombëtare dy minutëshe të hënën, deri në 15 minuta pasi të ketë përfunduar “për të shmangur ndërprerjen e zhurmës” Nga Londra, arkivoli i mbretëreshës më pas do të çohet në makinën e vdekjes shtetërore në Windsor për një shërbim të përkushtuar në kapelën e Shën Gjergjit pranë kështjellës Windsor, ku do të marrin pjesë 800 njerëz, duke përfshirë anëtarët e familjes së mbretëreshës dhe stafin e pasurive të Windsor. Në fund të shërbimit, arkivoli do të ulet në Kasafortën Mbretërore dhe gypi i sovranit do të luajë një vajtim. Kryepeshkopi i Canterbury-t, Justin Welby, do të shpallë bekimin dhe kongregacioni do të këndojë “God Save The King”. Anëtarët e familjes mbretërore do të mbajnë më pas një shërbim varrimi privat në Kapelën Përkujtimore të Mbretit George VI, ku mbretëresha do të varroset me bashkëshortin e saj të ndjerë, Princin Philip, i cili vdiq vitin e kaluar në moshën 99 vjeçare .