Stina e dimrit këtë sezon mund të duket krejtësisht ndryshe nga ajo që bota është mësuar në vitet e fundit, kjo për shkak të fenomenit El Niño.

Ky dimër do të jetë i pari që do të ndjejë efektet e fenomenit, i cili ka një ndikim të konsiderueshëm në motin gjatë muajve më të ftohtë të vitit.

El Niño gjurmon ndryshimet e temperaturës së ujit në Oqeanin Paqësor ekuatorial dhe që mund të ketë efekte në ndryshmet klimaterike anembanë globit. Faza El Niño ndodh kur këto temperaturat e oqeanit janë më të ngrohta se normalja për një periudhë të gjatë.

El Niño i këtij viti filloi në qershor , pritet të jetë i fortë këtë dimër dhe të zgjasë të paktën deri në fillim të pranverës së ardhshme , sipas Qendrës së Parashikimit të Klimës të NOAA.

Homologu më i freskët i El Niño-s, La Niña, luajti një rol të madh në tre sezonet e fundit dimërore në të gjithë SHBA-në, duke e mbajtur Jugun të thatë, ndërsa pjesë të Perëndimit u prekën nga stuhi dëbore.

Si mund të duket ky dimër?
Asnjë dimër El Nino nuk është i njëjtë, por shumë prej tyre kanë tendenca të përbashkëta të temperaturës dhe reshjeve.

Një nga arsyet kryesore është pozicioni i rrymave ajrore, të cilat shpesh zhvendosen në jug gjatë një dimri El Niño. Ky ndryshim zakonisht sjell mot më të lagësht dhe më të freskët në Jug, ndërsa Veriu bëhet më i thatë dhe më i ngrohtë, sipas NOAA .

Për shkak se rrymat ajrore janë në thelb një lumë ajri nëpër të cila rrjedhin stuhitë, ato mund të lëvizin në jug ​​me frekuencë të shtuar gjatë një dimri El Niño. Më shumë stuhi do të thotë më shumë reshje.

Kombinimi i motit më të freskët dhe reshjeve më të shpeshta mund të rrisë gjithashtu shanset për reshje dimërore si breshër dhe dëborë në jug.

El Niño zakonisht sjell në një dimër më të butë në Veri, nga Paqësori Veriperëndimor deri në qendër të vendit. Megjithatë stuhitë ende mund të krijohen dhe të sjellin periudha të të ftohtit brutal ose dëborës së madhe në këto rajone, por ato zakonisht janë më pak të shpeshta.

Artikulli paraprakPROCESI I BERLINIT, RAMA: TA BËJMË RAJONI NJË TERREN TË LULËZUAR PËR NJERËZIT
Artikulli tjetërRAMA NISET SOT DREJT ITALISË, PRITET TË TAKOJË MELONIN DHE PRESIDENTIN E SENATIT