Kupa e Shqipërisë ka nisur teksa u zhvillua dy ndeshjet e para. Skuadra e Veleçikut është kualifkuar në Kupën e Shqipërisë. Koplikasit fituan me rezultatin 3-0 përballë ekipit të Vau Dejësit Murlani duke vijuar më tej aventurën në këtë kompeticion. Për koplikasit Marku realizoi golin e parë në minutën e 8’ dhe më pas Banushaj në të 16’ dhe sulmuesi Dibra vulosi 3-0 rezultatin në minutën e 70’. Për trajnerin e Veleçikut Dritan Smajli, pavarësisht fitores 3-0 dhe kualifikimit nuk është i kënaqur me lojën e ekipit të tij…

Ndërkohë trajneri Smajli vlerëson lojtarët e këtij sezoni me të cilët ka ndërtuar skuadrën për sezonin e ri…

Ndërkohe përveç fitore së Veleçikut ndaj Murlanit në shifrat 3-0 në ndeshjen tjetër Devolli u kualifikua ndaj Sopotit duke fituar 5-1.