Sot nis konkursi Kombëtar për Gjuhën Shqipe. Mbi 11 mijë nxënës të klasave të 9-ta do të marrin pjesë.

‘Mbi 11 mijë nxënës të klasave të 9-ta nga e gjithë Shqipëria “takohen” sot me nisjen e Konkursit Kombëtar të Gjuhës Shqipe!’- shkruan kryeministri Edi Rama.

Ky konkurs, sipas Ministres së Arsimit Ogerta Manastirliu, synon të nxisë ndjenjën e krenarisë dhe përkatësisë tek fëmijët që nga moshën e vogël, duke i motivuar për të zbuluar thellësitë e gjuhës dhe letërsisë shqipe.

Me pjesëmarrjen e mbi 11 mijë nxënësve nga të gjitha shkollat 9-vjeçare, konkursi do të zhvillohet në nivele lokale dhe kombëtare, ku 16 ekipet më të mira do të përballen në gjysmëfinalet, të cilat do të transmetohen drejtpërdrejt në ekranin e Radio Televizionit Publik Shqiptar.

Finalja e madhe do të shpallet në një festë të dijes, si një vëmendje ndaj gjuhës shqipe si pasuria më e madhe që kemi trashëguar brez pas brezi dhe po ua trashëgojmë edhe fëmijëve shqiptare në diasporë.

Artikulli paraprakMIRDITË, MORËN PENG NJË 19-VJEÇAR DHE I VODHËN PARATË, NË PRANGA DY TË RINJTË
Artikulli tjetërKUPA E SHQIPËRISË, HIDHET SHORTI PËR FAZËN GJYSMËFINALE, NJIHUNI ME DY ÇIFTET