Ajo së shpejti do të bëjë historinë si Zonja e Parë që nuk e braktis punën gjatë qëndrimit në Shtëpinë e Bardhë.

Jill Jacobs lindi në vitin 1951 dhe u rrit në një periferi të Filadelfias. Babai ishte një nëpunës banke dhe më pas u bë menaxheri i saj, ndërsa nëna e saj ishte shtëpiake.

Jill ishte duke u shkurorëzuar nga burri i saj i parë kur takoi Bidenin, një të ve që udhëtonte çdo ditë nga Delaware në Uashington, ku punonte si senator amerikan.

Çifti u martua në vitin 1977 dhe Jill u bë nëna e djemve të tij, Hunter dhe Beau. Ajo nga martesa me Joen ka një vajzë, Ashleyn, e lindur në vitin 1981.

“Shumë gra amerikane mund të udhëheqin me një biznes si dhe të kenë një jetë private, por Zonjat e Para kurrë nuk u lejuan ta bënin këtë,” tha Katherine Jellison, një profesoreshë historie në Universitetin e Ohios, raporton BBC.

“Megjithatë, mbase ka ardhur koha që amerikanët të ndihen rehat me një Zonjë të Parë që nuk është në dispozicion gjatë gjithë ditës së Shtëpisë së Bardhë”, pohoi Jellison.

Ajo gjithashtu është gjyshe dhe një shkëmb që e shtyu Joen përpara pas tragjedisë që e goditi atë gati pesë dekada më parë, kur humbi bashkëshorten dhe vitet e fundit, djalin Beau.

Edukatore gjatë gjithë jetës

Në gjurmët e fushatës, ajo tha se do të vazhdonte të jepte mësim si profesoreshë e gjuhës angleze në një kolegj komuniteti në Virxhinian Veriore – ku studentët thonë se ajo është si një nxënëse e shkollës.

“Është e rëndësishme dhe dua që njerëzit të vlerësojnë mësuesit. Dua që të vlerësojnë kontributet e tyre dhe të ngritin lart profesionin”, pohoi ajo.

Mbrojtëse e burrit të saj

Jill njihet gjithashtu për një rol tjetër: mbrojtësin e burrit të saj, duke ndihmuar përgjimin dhe largimin e (hecklerëve) personave që pengojnë tubimet.

Në shkurt, ajo u hodh Për të larguar një protestues larg Joe, më vonë duke qeshur për këtë pasi ajo u tha gazetarëve se ishte thjesht “një vajzë e mirë e Phillyt”. Ajo u filmua gjithashtu duke mbajtur larg hecklerët gjatë një tubimi në mars.

Shërbimi sekret ka të ngjarë që tani të marrë përsipër një pjesë të kësaj përgjegjësie.

Kthimi në Shtëpinë e Bardhë

Sigurisht, ky nuk do të jetë niveli i parë i asaj në Shtëpinë e Bardhë – ajo ishte, natyrisht, Zonja e Dytë gjatë gjithë presidencës së Barack Obamës, gjatë së cilës vazhdoi gjithashtu punën si profesoreshë.

Ish Zonja e Dytë e fundit që shërbeu përsëri si Zonjë e Parë ishte Barbara Bush, gruaja e ish-presidentit George H W Bush, nga 1989-1993.

Gjatë mandatit të saj si Zonja e Dytë, ajo u përqendrua në përpjekjet për ngritjen e vetëdijes për çështjet e grave, veçanërisht parandalimin e kancerit të gjirit, duke theksuar rëndësinë e arsimit dhe kolegjeve të komunitetit, si dhe ndihmën për familjet ushtarake.

Si u njoftua Joe dhe Jill?

Joe humbi gruan e tij të parë Neilia – të cilën e kishte njohur në kolegj – dhe vajza e tyre në një aksident automobilistik në vitin 1972.

Tre vjet më vonë, ai u njoh me Jill Jacobsin. Ai ishte një senator amerikan dhe ajo ishte veterane e kolegjit dhe të dy kishin qenë të martuar më parë.

Në kujtimet e vitit 2007, Joe ka shkruar se “Ajo më ktheu jetën. Ajo më bëri të filloj të mendoj se familja ime mund të jetë përsëri e plotë”.

Jill i tha Vogue se Joe u paraqit në takimin e tyre të parë (në një film) i veshur me një pallto sportive.

“Mendova,” Zot kjo nuk do të funksionojë kurrë, as në një milion vjet “. Ai ishte nëntë vjet më i madh se unë!”, shtoi ajo.

Në fund të mbrëmjes, ai i uroi një natë të mirë dhe kujtoi që e thirri nënën e saj në 01:00 për t’i thënë “Nënë, më në fund takova një zotëri’”.

Sidoqoftë, Joe iu deshën shumë dalje para se Jill të pranonte të martohet me atë.

Joe tha se ajo vazhdonte të thoshte “jo akoma” sepse dëshironte të ishte 100 për qind e sigurt se martesa do të aprovohej edhe nga djemtë e tij, Hunter dhe Beau.

Ata u martuan në qershor të vitit 1977 në qytetin e New Yorkut, në një kishëz të Kombeve të Bashkuara. Të dy, Beau dhe Hunter ishin pranë çiftit në altar – dhe e gjithë familja shkoi së bashku në muajin e mjaltit.