Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh të cilat do të sjellin mot të kthjellët në të gjithë territorin.

Sipas Meteoalb, masat ajrore të kthjellëta por të ftohta që kanë përfshirë Rajonin e Ballkanit do të diktojnë kushtet e motit edhe në vendin tonë. Për pasojë dita nis me mot të kthjellët, parashikohet që moti i kthjellët të deri mëngjesin pasardhës.

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -3 deri 15°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Verior- Veriperëndimor ndërsa në det krijohet dallgëzim 3 ballë.