Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, krahason Presidentin Trump me Adolf Hilterin, gjatë një fjalimi në Cikago. Demokracia është në rrezik me persona të tillë, deklaroi Obama duke ju referuar Trump, por pa i përmendur emrin. Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, për herë të parë që nga largimi nga Shtëpia e Bardhë ka sulmuar fuqishëm Presidentin Trump.

Obama, edhe pse nuk e përmendi me emër, obama e e ka karahasuar Trump me Adolf Hitlerin. Gjatë fjalës, ne nje eveniment ekonomik në Cikago ish-presidenti Obama i bëri apel amerikanëve që të mbronin demokracinë që është vënë në rrezik nga një mentalitet fanatik dhe nacionalist, duke nënkuptuar Trump. Ish-Presidenti nënvizoi se duhet bërë kujdes me ruajtjen e demokracisë sepse gjerat percipitojnë shpejt.

Sic ndodhi në Gjermani në vitet 30, ku pavarësisht demokracisë së Republikës së Ueimarit dhe shekuj progres kulturor dhe shkencorë, doli një figurë dominuesë si Adolf Hitler. Obama, theksoi se 60 milion persona vdiqen. Prandaj duhet të bëjmë kujdes dhe duhet të shkojmë të votojmë. Ai, bëri thirrje të tregohet kujdes edhe në raportin me mediat. Liria e shtypit është jetike për demokracinë, tha Obama.

Ndërkohë, mbështetësit e Presidentit Trump, kanë filluar një fushatë akuzash drejtuar Obamës në rrjetet sociale, duke e akzuzuar si antiamerikan dhe të neveritshëm në lidhje me akuzat drejtuar Trump

Artikulli paraprakMOTI I KEQ PARALIZON PORTIN E VLORËS
Artikulli tjetërANULLOHET NDESHJA AKADEMIA VLLAZNIA-INTERNACIONAL U-19