Duke folur në një konferencë për shtyp të premten ( 3 dhjetor), shkencëtarja kryesore e OBSH-së Soumya Swaminathan tha se situata tani ishte shumë e ndryshme nga një vit më parë.

Raportet sugjerojnë se Omicron është gjetur në rreth 40 vende.

Është ende e paqartë nëse varianti me mutacion të lartë është më i transmetueshëm ose më i aftë për t’iu shmangur vaksinave.

“Ne duhet të jemi të përgatitur dhe të kujdesshëm, nuk duhet panik,” tha shkencëtarja kryesore e OBSH-së, Soumya Swaminathan.

Të dhënat e hershme të raportuara nga shkencëtarët në Afrikën e Jugut, ku varianti u zbulua për herë të parë, sugjerojnë se Omicron mund të shmangë njëfarë imuniteti ndaj Covid-19 , megjithëse ekspertët paralajmërojnë se analiza nuk është përfundimtare.

Dr Swaminathan tha në konferencën e Reuters NEXT se varianti është “shumë i transmetueshëm”, duke cituar të dhëna nga Afrika e Jugut, dhe tha se mund të bëhet lloji dominues në mbarë botën, megjithëse kjo është e vështirë të parashikohet.

Delta aktualisht përbën 99% të rasteve globalisht, shtoi ajo.

“Sa duhet të shqetësohemi? Duhet të jemi të përgatitur dhe të kujdesshëm, jo ​​panik, sepse jemi në një situatë ndryshe nga një vit më parë,” tha ajo.

Drejtori i urgjencave të OBSH-së, Mike Ryan, ndërkohë tha se bota aktualisht ka “vaksina shumë efektive” kundër Covid-19 dhe fokusi duhet të jetë në shpërndarjen e tyre më gjerësisht. Ai tha se nuk kishte asnjë provë për të mbështetur ndryshimin e këtyre hapjeve për t’i përshtatur ato me variantin e ri Omicron.

Artikulli paraprakMINISTRI I JASHTËM DI MAIO: I GATSHËM TË MARRIM ÇDO MASË PËR TË MOS MBYLLUR ITALINË
Artikulli tjetërVENDE SI HUNGARIA, POLONIA DHE ÇEKIA PO KËRKOJNË PUNËTORË NË SHQIPËRI