OKB-ja po organizon ndihmën për të mbijetuarit pas stuhisë shkatërruese në Libi që vrau mijëra persona.

”OKB-ja po punon me partnerë vendas, kombëtarë dhe ndërkombëtarë për të marrë ndihmën urgjente të nevojshme humanitare për ata në zonat e prekura”, tha Stephane Dujarriç, zëdhënësi i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

Zëdhënësi tha se një ekip i OKB-së ishte në terren dhe se ai po bashkëpunonte me autoritetet lokale për të vlerësuar nevojat dhe për të mbështetur përpjekjet e vazhdueshme të ndihmës. Ndërsa punonjësit e shpëtimit dhe të afërmit kërkojnë për të mbijetuar, rreth 10 000 banorë u raportuan të zhdukur në numërimin e fundit pas stuhisë ”Daniel”, sipas Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe. Ministria e Brendshme e një prej qeverive rivale të Libisë tha se rreth 5 200 persona humbën jetën. Kjo shifër nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur.

Qeveria e njohur nga OKB-ja në Tripoli premtoi miliona dollarë ndihmë për zonat e shkatërruara nga stuhia, megjithëse nuk kontrollon rajonin në lindje të vendit. Dy qeveri rivale po konkurrojnë për pushtet në Libi, e cila është rrënuar nga trazirat vitet e fundit. Njëra është e vendosur në lindje dhe tjetra është e vendosur në kryeqytetin Tripoli, në perëndim. Deri më tani, përpjekjet diplomatike për të zgjidhur në mënyrë paqësore luftën civile në vazhdim kanë dështuar. Libia ka qenë në trazira që nga përmbysja e diktatorit Moamer Gaddafi në vitin 2011. Milici të panumërta janë ende duke luftuar për pushtet dhe ndikim në vendin e pasur me naftë.

Artikulli paraprakPËRFUNDON TAKIMI I DEPUTETËVE TË PD, BERISHA: RAMA DO TË MARRË PËRGJIGJET E MERITUARA
Artikulli tjetërRIKTHEHET COVID-19 NË KOSOVË, NJË I VDEKUR DHE 67 RASTE POZITIVE NË DY JAVËT E FUNDIT