Sipas Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), rreth 200,000 njerëz janë larguar nga Gaza veriore që nga 5 nëntori.

“Rreth 200,000 kanë lëvizur që nga 5 nëntori përmes një “korridori” të hapur nga ushtria izraelite, sipas monitorimit të OCHA,” tha organizata në një raport të botuar të martën.

Organizata thotë se ushtria izraelite ka operuar një sërë korridoresh humanitare, të cilat po u mundësojnë njerëzve në Gazën veriore të lëvizin të sigurt në jug. OCHA theksoi se ata që janë zhvendosur në jug janë përballur me “mbipopullimin dhe aksesin e kufizuar në strehim, ushqim dhe ujë”. Sipas OCHA, qindra mijëra njerëz të cilët ose nuk dëshirojnë ose nuk janë në gjendje të lëvizin në jug, mbeten në veri.

“Ata po luftojnë për të siguruar sasinë minimale të ujit dhe ushqimit për mbijetesë. Konsumi i ujit nga burime të pasigurta ngre shqetësime serioze për dehidratimin dhe sëmundjet e shkaktuara nga uji,” shtoi OCHA.

Artikulli paraprakMUND TË SHKRUHET HISTORIA, RAMA TAKON FUTBOLLISTËT E KOMBËTARES
Artikulli tjetërMARRËVESHJA PËR EMIGRANTËT ME ITALINË/ “NUMRI I PËRHAPJES SË GJYSMË TË VËRTETAVE, TË TMERRSHME”, IRONIZON RAMA