Prezenca e OSBE-së në Tiranë ka qënë e para ndër reagimet zyrtare të ndërkombëtarëve lidhur me marrëveshjen e arritur mes plaëve pas mesnate. Në një postim në Twitter prezenca shkruan: “Urime qeverisë dhe opozitës për Marrëveshjen! Prezenca e OSBE e gatshme të mbështesë fort reformën zgjedhore për zgjedhje të lira e të ndershme”.