“The Shape of Water” është fituesi i çmimit Oscar të edicionit të 90-të. Pas parakalimit në tapetin e kuq dhe spektaklit magjik në Dolby Theatre në Hollywood, mbrëmja magjike shpalli fituesit për cdo kategori.

“The Shape of Water” mori çmimet e filmit më të mirë, regjia më e mirë, kolona zanore më e mirë dhe produksioni më i mirë.

Lista e plotë e çmimeve OSCAR

Filmi më i mirë: The Shape of Water
Skenari më i mirë origjinal: Jordan Peele
Skenari i përshtatur: James Ivory (Call Me By Your Name)
Aktorja më e mirë në rol dytësor: Allison Janney (I, Tonya)
Kostumografia: Phantom Thread
Dizajn produksioni: The Shape of Water
Makijazhi dhe stili flokëve: Darkest Hour
Kinematografia: Blade Runner 2049 – Roger Deakins

Editimi filmik: Dunkirk
Editimi i zërit: Dunkirk
Miksimi i zërit: Dunkirk
Efektet vizuale: Blade Runner 2049

Filmi i shkurtër i animuar: Dear Basketball
Filmi i animuar: Coco
Filmi i shkurtër dokumentar: Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Filmi më i mirë dokumentar: Icarus
Filmi i shkurtër (live action): The Silent Child
Filmi i huaj më i mirë: A Fantastic Woman (Kili)
Aktori më i mirë në rol dytësor: Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Kolona zanore: The Shape Water (Alexandre Desplat)
Muzika – kënga origjinale: Remember Me – Coco (Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez)
Regjisori më i mirë: Guillermo Del Toro (The Shape of Water )
Aktorja më e mirë në rol kryesor: Frances McDormand(Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Aktori më i mirë në rol kryesor: Gary Oldman (Darkest Hour)