Detaje të reja zbardhen për ngjarjen e një dite më parë kur 21 vjeçari Osman Malja tentoi të vriste një tjetër shtetas. Policia bën të ditur se objektiv i 21 vjeçarit ka qenë mjeku i spitalit rajonal të Shkodrës me inicialet A.T. Sipas policisë Osman Malja ishte porositur nga një i burgosur në burgun e Lezhës për të vrarë mjekun A.T. Deklarata e policisë sqaron se kjo vrasje ishte e porositur nga burgu, nga shtetasi që njihet me dy emra, Eljon ose Esmeraldo Hato 31 vjeç, i cili ndodhet i arrestuar në burgun e Lezhës, për “Vrasje”.

Ende policia nuk bën të ditur se cilat ishin arsyet që i burgosuri Esmeraldo Hato kishte porositur vrasjen e mjekut A.T dhe për të cilën Osman Malja do të ishte ekzekutori, vrasje e cila mbeti në tentativë. Bashkëautor me 21 vjeçarin Malja dyshihet të jetë edhe shtetasi Sh.Rr i shpallur në kërkim si bashkëpunëtor në përgatitjen e vrasjes së mbetur në tentativë. Efektivët e Shkodrës sqarojnë se pas një ndjekje hetimore-proaktive të bërë nga struktura të specializuara, të Drejtorisë së Policisë së Shtetit dhe Prokurorisë së Rrethit Gjyqesor Shkodër, një ditë më parë u arrit të bëhej arrestimi në flagrancë i shtetasit Osman Malja. I BURGOSURI ESMERALDO HATO POROSITI VRASJEN E MJEKUT Ky shtetas mbahej nën vëzhgim prej disa kohësh nga policia, e cila kishte në kontroll të plotë lëvizjet dhe veprimtarinë e tij për vrasjen e porositur të mjekut A.T. Forcat e Specializuara të Policisë kanë ndërhyrë duke neutralizuar dhe arrestuar autorin në momentin që ky tentoi të hapë zjarr në drejtim të mjekut A.T me armën e tij tip kallashnikov të kamufluar në një çantë sporti. Në momentin e ndërhyrjes, autori ka tentuar të reagojë edhe ndaj forcave policore por kjo është bërë e pamundur falë veprimeve të shpejta policore në neutralizimin dhe arrestimin e tij. Gjatë këtij operacioni autori Osman Malja ka mbetur i plagosur dhe aktualisht pas ndihmës mjekësore të dhënë, është jashtë rreziku për jetën. Hetimet e mëvonshme të policisë dhe pas marrjes në pyetje u arrit të zbulohej se 21 vjeçari kishte marrë porosi nga Esmeraldo Hato për të vrarë mjekun A.T. Policia thotë se vazhdon hetimi për thellimin dhe sqarimin e plotë të rrethanave dhe motiveve të këtij organizimi kriminal, për veprat penale të “Vrasjes në rrethana të tjera cilësuese kryer në bashkëpunim mbetur në tentative” dhe “Armëmbajtjes pa leje”.