Pakistani urdhëroi të martën të gjithë emigrantët e paligjshëm, përfshirë 1.73 milionë shtetas afganë, të largohen nga vendi ose të përballen me dëbimin pasi zbuloi se 14 nga 24 sulmet vetëvrasëse në vend këtë vit ishin kryer nga shtetas afganë.

Nuk ishte menjëherë e qartë se si autoritetet pakistaneze mund të siguronin largimin e emigrantëve të paligjshëm, ose si mund t’i gjenin për t’i dëbuar. Njoftimi i Islamabadit shënon një rënie të re në marrëdhëniet e tij me Kabulin që u përkeqësuan pas konflikteve kufitare midis fqinjëve të Azisë Jugore muajin e kaluar. Bugti tha se rreth 1.73 milionë shtetas afganë në Pakistan nuk kishin dokumente ligjore për të qëndruar, duke shtuar se gjithsej 4.4 milionë refugjatë afganë jetonin në Pakistan. Islamabadi ka pranuar fluksin më të madh të refugjatëve afganë që nga pushtimi sovjetik i Kabulit në vitin 1979, raporton Reuters.

Bugti po fliste në Islamabad pasi udhëheqësit civilë dhe ushtarakë u takuan me kryeministrin dhe shefin e ushtrisë për të diskutuar ligjin dhe rendin pas një vale të fundit të sulmeve militante. Dhuna ka parë një rritje të pazakontë që kur militantët talebanë lokalë të njohur si Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), një grup i militantëve islamikë, revokuan një armëpushim me qeverinë në fund të vitit të kaluar.

Artikulli paraprakBARDHI FTESË BASHËS: I BËJ THIRRJE KOLEGUT TIM TË VIJË TË BËJMË BETEJË BASHKË ME NË PARLAMENT
Artikulli tjetërPOLICIA BASHKIAKE E SHKODRËS NË 24 ORË GJOBIT 3 SHTETAS PËR DËMTIM PRONE PUBLIKE