Sikurse vitet e tjera, edhe viti që po lëmë pas është karakterizuar me ngjarje të shumta në botë.

Dhe këto ngjarje sigurisht janë shfrytëzuar edhe nga fotografët e shumtë për të kapur momentet më interesante të tyre.

Në këtë drejtim, më poshtë ua sjellim disa prej tyre, që nga ajo që tregon momentin kur mbështetësit e ish-presidentit Donald Trump që sulmuan Kapitolin e SHBA-së, rënia e Kabulit te Talibanët deri te kriza e refugjatëve në kufirin Bjellorusi-Poloni – një përmbledhje e fotografive më të mira të përzgjedhura nga Al Jazeera.

Fat9

Një grua etiopiane debaton me të tjerët rreth ndarjes së bizeleve të verdha të shpërndara nga Shoqata e Ndihmës së Tigray në qytetin Agula të Etiopisë veriore në rajonin Tigray më 8 maj 2021.

Fat10

Pemët e copëtuara qëndrojnë gjysmë të varrosura në baltë pranë vullkanit Taal pothuajse një vit pasi shpërtheu në provincën Batangas, një destinacion popullor turistik në jug të Manilës, Filipine, më 10 janar 2021

Fat8

Një tren kalon një vendkalim hekurudhor të rrethuar nga ujërat e përmbytjeve nga shiu dhe shkrirja e borës në Nidderau pranë Frankfurtit, Gjermani, më 3 shkurt 2021.

Fat7

Emigrantët nga Lindja e Mesme dhe gjetkë mblidhen në kufirin Bjellorusi-Poloni pranë Grodno, Bjellorusi, më 8 nëntor 2021 pasi Polonia rriti sigurinë përgjatë kufirit lindor të Bashkimit Evropian.

Fat6

Një shtëpi është përfshirë nga flakët ndërsa zjarri shpërthen në jug të Janesville në Kaliforni Veriore, SHBA më 16 gusht 2021.

Fat5

Luftëtarët talebanë marrin kontrollin e pallatit presidencial të Afganistanit pasi presidenti Ashraf Ghani u largua nga vendi, në Kabul më 15 gusht 2021.

Fat4

Njerëzit presin të djegin viktimat që vdiqën për shkak të COVID-19 në një terren krematoriumi në Nju Delhi, Indi, mes një vale të dytë brutale të pandemisë, më 23 prill 2021.

Fat3

Një shpërthim nga një sulm ajror izraelit në një ndërtesë në Rripin e Gazës të rrethuar gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit më 13 maj 2021.

Fat2Stephen Mudoga, 12 vjeç, përpiqet të dëbojë një tufë karkalecash në fermën e tij ndërsa kthehet në shtëpi nga shkolla, në Elburgon, në qarkun Nakuru, Kenia, më 17 mars 2021.

Fat1Mbështetësit e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump ngjiten në murin perëndimor të Kapitolit të SHBA-së në Uashington, DC ndërsa përpiqen të sulmojnë ndërtesën më 6 janar 2021, ndërsa udhëheqësit e kongresit brenda përgatiteshin për të pohuar fitoren zgjedhore të Presidentit të sapozgjedhur Joe Biden.