“Bota duhet të kthehet në normalitet deri në fund të vitit 2022 falë vaksinave Covid-19”, tha Bill Gates në një intervistë për gazetën polake Wyborcza.

“Kjo është një tragjedi e pabesueshme,” tha bashkëthemeluesi i Microsoft mbi pandeminë, duke shtuar se “lajmi i vetëm i mirë është vaksinimi.”

“Deri në fund të vitit 2022 ne duhet të kthehemi plotësisht në normalitet,” tha Gates.

Gates, një miliarder i cili dha dorëheqjen si kryetar i Microsoft Corp në 2014, përmes fondacionit të tij filantropik Bill dhe Melinda Gates ka angazhuar të paktën 1.75 miliardë dollarë në përgjigjen globale të pandemisë Covid-19.

Kjo përfshin mbështetjen për disa prodhues të vaksinave, diagnostikimit dhe trajtimeve të mundshme.