Gadishulli i Ballkanit do te ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore te ftohta me origjine Veriore te cilat do te kushtezojne ne vendin tone renie graduale te temperaturave. Ditën e premte (09 Shkurt) do te mbizoteroje mot kryesisht me vranesira dhe kthjellime. Në ultesiren perendimore ne oret e para te dites nuk do te mungojne rreshje te pakta shiu, pergjate luginave do te jete e pranishme mjegulla.

Era do te jete me drejtim Jugperednim me shpejtesi deri ne 8 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 3 lartesi vale 0.5 deri ne 1,5 meter ne det te hapur.

Temperaturat per daten 9 Shkurt

Zonat malore 0/10

Zonat e uleta 5/15

Zonat bregdetare 7/15

Kosova per diten e Premte do te jete me mot te kthjellet dhe vranesira mesatare. Temperaturat ne ekstremet e tyre do te luhaten ne vlera nga 1 grade ne mengjes deri ne 8 grade Celcius ne mesdite.

E Shtune 10 Shkurt 2018

Diten e Shtune dt 10 Shkurt serisht i gjithe vendi do te perfshihet nga rreshje shiu dhe rreshje bore ne zonat malore. Era do te jete me drejtim Verilindje (NE) m shpejtesi deri ne 10-25 m/sek ne bregdet. Valezimi do te jete i forces 5 lartesi vale 2,5 deri ne 4,0 meter ne det te hapur. Temperaturat per daten 10 Shkurt

Zonat malore 1/5

Zonat e uleta 7/11

Zonat bregdetare 8/13