Të mërkurën, paraditja dominohet nga kthjellime dhe vranësira të lehtë, më të dukshme në veri dhe verilindje të vendit. Pasditja dhe orët në vijim do të mbeten me kthjellime dhe kalime vranësirash të lehta në të gjithë territorin shqiptar.

Temperaturat e ajrit mbeten konstante në orë e mëngjesit por rritje të ndjeshme sjell mesdita duke bërë që maksimumi në range territori të ngjitet në 25 gradë Celsius. Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 20 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke bërë që në det të gjenerohet dallgëzim i ulët.