Janë shpallur të gjithë fituesit në edicionin e 92-të të Academy Awards. Ka qenë filmi korean “Parasite” e ka shkruar historinë, duke triumfuar me katër çmime Oscar.

Filmi koreanojugor ka hyrë në histori duke u bërë filmi i parë joanglishtfolës që e fiton çmimin Oscar në kategorinë e filmit më të mirë. Paraziti fitoi katër çmime në total, ndërsa 1917 i Sir Sam Mendes mori tre.

Renee Zellweger fitoi aktoren më të mirë për interpretimin e Judy Garland në Judy. Joaquin Phoenix u zgjodh aktori më i mirë për Joker. Brad Pitt dhe Laura Dern grumbulluan çmimet e aktrimit mbështetës për rolet e tyre në Once Upon A Time në Hollywood dhe Martesa Story .

“Eposi i Luftës së Parë Botërore” ishte ndër më të përfolurit për të fituar fotografinë më të mirë, por çmimet e tij erdhën të gjitha në kategoritë teknike.

Filmat më të vlerësuar sipas numrit të “Oscar”:

Parasite – 4

1917 – 3

Ford vs Ferrari – 2

Joker – 2

Once Upon A Time in Hollywood – 2

Lista e plotë:

Fotografia më e mirë:

“Parasite”

Regjisori më i mirë:

Bong Joon Ho, “Parasite”

Aktori më i mirë:

Joaquin Phoenix, “Joker”

Aktorja më e mirë:

Renée Zellweger, “Judy”

Aktori i dytë:

Brad Pitt, “Once Upon a Time … in Hollywood”

Aktorja e dytë:

Laura Dern, “Marriage Story”

Skenari origjinal:

“Parasite”

Skenari i përshtatur:

“Jojo Rabbit”

Filmi ndërkombëtar më i mirë:

“Parasite” (South Korea)

Filmi i animuar më i mirë:

“Toy Story 4”

Tingujt më të mirë:

“Ford v Ferrari”

Efektete visuale:

“1917”

Editimi i filmit:

“Ford v Ferrari”

Filmi i animuar më mirë:

“Hair Love”

Aksioni “Live” më i mirë:

“The Neighbors’ Window”

Dokumentar i shkurtër:

“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”

Dizanji:

“Once Upon a Time … in Hollywood”

Kinematografia:

“1917”

Kostumografia:

“Little Women”

Makeup :

“Bombshell”

Origjinaliteti:

“Joker”

Origjinaliteti i muzikës:

“(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”

Dokumentari:

“American Factory”

Miksimi i këngës:

“1917”