Shtatori ka nisur dhe së bashku me te politika mund te ofroje rezultate nga me pritshmet por edhe nga me te cuditshmet. Si nen z\e, ne Shkoder flitej prej kohesh per nje koalicion te PD-se me nje tejter subject politike, por askush nuk e besonte, sidomos pas atij rezultati, te zgjedhjeve te 21 Qershorit, ku jo vetem fitoi Voltana Ademi ne garen per zgjedhjet per pushtetin vendor, por PD, fitoi e vetme perballe dy forcave te tjera poltiike, Partise Socialiste dhe Levizjes socialiste per integrim, ne garen per keshill. Megjithate, faktet jane kokeforte, dhe gjithcka, duket sikur po shfaqet edhe ne siperfaqe.

Qe ne mbledjen e konstituimit te keshuillit te Bashkise se Shkodres e kryesisht ne emrat per anetare te keshillit te Qarkut te Shkodres,, keshilltaret e djathte, nuk moren 28 vota, aq sa ka koalicioni I djathte, por moren edhe nga te tretet, kryesisht nga e majta. Menjehere, ne rrjetet sociale, u hodhen ide nga me te ndryshme, e kryeisht per nje koalicion te heshtur me LSI-ne, por ne mbledhjen e Keshillit te Qarkut te Shkodres, pame nje tjeter version. Nje histori roze, por jo me LSI-ne, sepse ne garen per kryetarin e keshillit te Qarkut te Shkodres, kandidati nga radhet e opozites ishte nga Levizja socialiste per integrim, I cili mori vetem 5 vota, nderkohe qe e djathta, korri nje tjeter fitore, me 16 vota pro, duke tejkaluar pritshmerite, nga 12 qe ishin te garantuara te partise demokratike, keto kater ende nuk dihet se nga dolen. Te gjithe jane te prirur hedhin dyshime, sepse jane faktet, qe e vertetojne nje teze te tille, por ajo cfare shihet, se rreth PD-se ka edhe te tjere qe aspirojne te jene pjese e saj, apo nen ze, PD e ka nje koalicion te fshehte me nje nga forcat politike, cka koha do te vertetoje se cila eshte kjo force politike.