Kampionët e Evropës kanë mbërritur në Itali, duke sjellë në Romë pas 53 vitesh trofeun e mbretit të Europës. Fluturimi i ardhur nga Londra zbarkoi në aeroportin Fiumicino disa minuta pas orës 6 të hënën në mëngjes, duke sjellë në Atdhe heronjtë e kombit italian.

‘Azzurrët’ mbërritën në Romë pas triumfit të mbrëmshëm në Wembley, në finale kundër Anglisë. Në pritje të ekipit kombëtar, në zonën e mbërritjeve, ishte plot me tifozë që sicc duket e kishin gdhirë këtë natë.

Kur Mancini dhe Chiellini u shfaqën në majë të shkallëve të avionit në Fiumicino, një zhurmë shpërtheu midis operatorëve që u mblodhën nën aeroplan me duartrokitje dhe brohoritje. Bonucci këndoi “Ne jemi kampionët e Evropës”. Por nuk mungojnë fotot suvenire dhe falënderim për të gjithë Azzurrët, të cilët u shfaqën entuziastë dhe të prekur.

Për t’i mirëpritur një banderolë e madhe e Aeroportit të Romës me fjalët «Grazie azzurri». Lojtarët dhe stafi u morën nga avioni dhe hipën në autobus, i cili më pas u largua nga aeroporti romak në 6.30 në mëngjes, në drejtim të hotelit.

Nga një distancë mund të dëgjoje jehonat e borive të qindra tifozëve që ishin në zonën e mbërritjeve. Atëherë të kaltrit arritën në hotel, ku Chiellini, i cili zbriti nga autobusi me një kurorë në kokë dhe tundte kupën, dhe shokët e tij të ekipit ishin një grup i madh i tifozëve.

Sot ekipi kombëtar pritet në Quirinale në orën 17 të pritet nga Presidenti i Republikës Sergio Mattarella, i pranishëm dje në stadiumin London Wembley për finalen e Kampionatit Evropian, dhe në 18:30 nga Kryeministri Mario Draghi në Palazzo Chigi.