Pas përmbytjeve të shumta që përfshinë pothuajse të gjithë vendin, pritet që duke filluar nga pasditja e sotme moti të përmirësohet ndjeshëm.

Sipas parashikimeve të Meteoalb, sot pjesa më e madhe e vendit mbetet me vranësira dhe reshje të përkohshme shiu ndërsa dëborë në zonat malore. Në mesditë moti përmirësohet dukshëmnë zonat Veriore – Qendrore ndërsa pritet përmirësim i motit gradualisht edhe në zonat Jugore deri në mbrëmje.

Temperaturat e ajrit do të ulen me 3°C gjatë mëngjesit, rënie që vijon edhe në mesditë në gjithë vendin, më e theksuar në Veri.