Për herë të parë në histori, astronomët kanë kapur një imazh të jashtëzakonshëm të një vrime të zezë supermasive në zemër të galaktikës sonë në Rrugën e Qumështit.

Fotografia e pritur me padurim, e zbuluar sot, tregon Shigjetarin A*, i cili është afërsisht 4.3 milionë herë më i madh se masa e Diellit dhe ndodhet rreth 27,000 vite dritë larg nga Toka.

Për shkak të distancës nga ne, ekspertët thanë se ajo duket në të njëjtën madhësi në qiell si një “petull” në Hënë. Ajo vjen pak më shumë se tre vjet pasi të njëjtët astronomë zbuluan fotografinë e parë të një vrime të zezë.

Dy vrimat e zeza kanë ngjashmëri të habitshme, pavarësisht faktit se Shigjetari A * është 2000 herë më i vogël se Messier 87, i cili ndodhet në një galaktikë të largët 55 milionë vite dritë larg.

Në një varg konferencash të shumëpritura për shtyp të mbajtura njëkohësisht në të gjithë botën, ekipi që qëndron pas ngjarjes së teleskopit Horizon ndau gjetjet e tyre pasi “ngacmoi një zbulim novator të galaktikës së Rrugës së Qumështit”.

Ndërsa shpalli imazhin e ri, Feryal Ozel nga Universiteti i Arizonës e quajti vrimën e zezë “gjiganti i butë në qendër të galaktikës sonë”.

Ajo u përshkrua gjithashtu si “ngjitësi që mban të bashkuar galaktikën”.

Vrimat e zeza janë rajone të hapësirës ku tërheqja e gravitetit është aq intensive sa asgjë nuk mund të shpëtojë, përfshirë dritën.

Prandaj, imazhi i publikuar nuk përshkruan vrimën e zezë, sepse është plotësisht e errët, por gazin që rrethon fenomenin në një unazë të ndritshme drite. Unaza është afërsisht sa madhësia e orbitës së Mërkurit rreth Diellit, e cila është rreth 40 milionë milje (60 milionë km) e gjerë.

Artikulli paraprakKOSOVA APLIKON PËR T’U BËRË PJESË E KËSHILLIT TË EUROPËS, BASHA NË KUVEND: MOMENT KYÇ PËR BALLKANIN, KA TREGUAR SE ËSHTË NË ANË E DUHUR
Artikulli tjetërZBULOHET HISTORIA E PLAGOSJES KU U PËRFSHINË DONALDI E ROMEO, NË MES NJË VAJZË