Sot në Shqipëri perkujtohet Dita e Dëshmorëve të Atdheut dhe si çdo vit tjetër,eshte zhvilluar ne Tirane ceremonia zyrtare e homazheve në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit.

Zyrtarë të shtetit dhe politikës vendosen kurora me lule përpara memorialit “Nënë Shqipëri”, në nderim të të rënëve në luftën anti-fashiste.

Edhe ne Shkoder eshte perkujtuar kjo dite.Ne aktivitetin e zhvilluar ne Kinema “Millenium” jane te pranishem edhe Zv/Kryeministrja Senida Mesi dhe Ministri per Europen dhe Punet e Jashtme Ditmir Bushati.

Dita e Dëshmorëve u vendos të jetë 5 Maji 1942, dita kur u vra nga fashistët, Qemal Stafa, i ri komunist aktivist i luftës Nacional Çlirimtare.

Artikulli paraprakXHAFAJ: POLICIA SHEMBULL I FUNKSIONIMIT TË SHTETIT, DO NDAHEMI NGA ATA QË NJOLLOSIN UNIFORMËN!
Artikulli tjetër“5 MAJI” BËN BASHKË KRERËT E SHTETIT