Lezha përkujtoi 556-vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtare Gjergj Kastriot Skëndërbeu.Në nderim të kësaj figure të rëndësishme dhe emblematike për shqiptaret, autoritete lokale dhe përfaqësuesit të klerit katolik bënë homazhe dhe vendosen kurora me lule në vendvarrimin e Skëndërbeut.Në fjalen e tyre para të pranishmeve, autoritete lokalë dhe kishtare vlersuan figuren dhe kontributin e Gjergj Kastriotit, për lirinë e atdheut.

Veprimtaria e organizuar nga Bashkia Lezhë për 556-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit u mbyll me një koncert përgatitur nga pallati i kultures, me këngë, recitime e krijime të ndryshme, kushtuar figurës së heroit tonë kombëtar.

Artikulli paraprakHOTI I RI, MUNGESA E SINJALISTIKËS RREZIKON BANORËT
Artikulli tjetërMUSTAFI TE VLLAZNIA, BABAI TREGON TË VËRTETËN