Ushtria amerikane ka kërkuar një ulje të tensioneve në rritje midis Izraelit dhe Libanit, në vazhdën e shkëmbimit të raketave midis dy vendeve gjatë 24 orëve të fundit. Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin ngriti çështjen në një telefonatë me homologun e tij izraelit dje, sipas zëdhënëses së Pentagonit, Sabrina Singh.

“Ne nuk duam të shohim një konflikt më të gjerë rajonal dhe ne duam të shohim një de-përshkallëzimin e tensioneve në rajon,” tha ajo në një konferencë shtypi.

Hezbollah ka lëshuar shumicën e raketave që ka drejtuar në Izrael në një ditë të vetme që nga shpërthimi i armiqësive tetë muaj më parë, si pjesë e hakmarrjes së tij sot për një sulm izraelit që vrau një komandant të lartë të Hezbollahut në terren.

Artikulli paraprakLUFTA NË GAZA/ BLINKEN: HAMAS KA KËRKUAR NDRYSHIME NË PROPOZIMIN E SHBA-SË!
Artikulli tjetërNË DASHURI BËNI KUJDES QË TË MOS MËRZITENI…ÇFARË THONË YJET PËR JU SOT