Kryeministri Edi Rama ka reaguar për përplasjen me kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksndër Vuçiç gjatë mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Rama tha se seanca në Këshillin e Sigurimit ishte e pakuptime dhe se Kosova dhe Serbia duhet të përqendrohen në dialogun e ndërmjetësuar nga BE.

Reagimi i plotë i Ramës në rrjetin social ‘X’:

“Ishte një seancë pa kuptim. Këshilli i Sigurimit i OKB-së është e qartë se nuk është vendi për asgjë që lidhet me Kosovën. Si dy vende sovrane që aspirojnë anëtarësimin në BE, Kosova dhe Serbia duhet të përqendrohen plotësisht në dialogun e lehtësuar nga BE-ja dhe të fokusohen në arritjen e marrëveshjeve për qarkullimin financiar, shërbimin postar, taksimin e dyfishtë dhe të gjitha çështjet e tjera që përfitojnë jetën e përditshme të njerëzve të zakonshëm. njerëzve, duke siguruar edhe një të ardhme paqësore për brezat e ardhshëm.

Ndërsa qëndrojmë pranë Kosovës në parandalimin e çdo kërcënimi të jashtëm, Shqipëria do të vazhdojë t’i theksojë lidershipit kosovar rëndësinë e koordinimit të ngushtë me aleatët e saj kryesorë. Qëndrimi i palëkundur dhe i vazhdueshëm së bashku me ta tregon ndjenjën e vizionit dhe përgjegjësisë shtetërore, ndërkohë që çdo rast i qëndrimit të vetëm në rrugën e njohjes së plotë e zbeh pozitën e vendit në sferën publike të marrëdhënieve ndërkombëtare.”

Artikulli paraprakGRANT PËR START UP-ET, KRITERET KUSH MUND TË APLIKOJË, DERI TE SHPALLJA E PËRFITUESVE
Artikulli tjetërSHKODËR, ZBARDHET DËSHMIA E TË PLAGOSURIT: NUK KAM KONFLIKTE