Takimi i pare ne kuader te ciklit Shkolla verore, ne zyrat e bashkimit europian ne Shkoder tema e diskutimi “Politikat e BE-së për migracionin”.Te pranishem ishin perfaqesues te shkollave ne metropolin verior dhe studente shkodrane te cilet u njohen nga afer me ne detaje me nje ceshtjet prekese te europes aktualisht sic eshte emigracioni ne mase.

Aktualisht Shqiperia ka qene ne harten e sigurta te vendeve te origjines ne listen e BE-se.Shqipëria vijon zbatimin e një plani rigoroz për të parandaluar dhe frenuar në maksimum mundësinë që shqiptarët të largohen nga vendi për të kërkuar azil në mënyrë të parregullt. Në pikat kufitare shqiptare janë vendosur dhe oficerë të policisë gjermane, në kuadër të programeve FRONTEX, për ekspertizë më të specializuar në kontrollet e daljes së shtetasve për në BE.

Artikulli paraprakSHKODER ,ASGJESOHEN 2180 RRENJE BIME NARKOTIKE
Artikulli tjetërMEDIAT GJERMANE, ZBARDHIN RRUGËN E KOSOVARËVE PËR AZIL