Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç mori të dielën (7 nëntor) dozën e tretë të vaksinës kundër koronavirusit dhe u bëri thirrje të gjithë qytetarëve që të vaksinohen.

Ai falenderoi gjithashtu punonjësit mjekësorë që kanë punuar gjatë vitit të kaluar për të vaksinuar popullatën.

“Faleminderit të gjithëve për sjelljen tuaj të përgjegjshme dhe i bëtë thirrje njerëzve të vaksinohen. Edhe unë po i kërkoj të vaksinohen,” thirrje të vaksinohen,” tha Vuçiç.

Ai njoftoi se punëtorët shëndetësorë do të marrin rritjen më të madhe të pagave dhe një çmim shtesë në vitin 2022.

Doza e tretë që mori Vuçiç u prodhua nga firma kineze e bioteknologjisë Sinopharm.

Serbia së fundmi është kthyer në një pikë të nxehtë të Covid-19.

Vendi ka regjistruar më shumë se 6,500 raste në ditë, pavarësisht se ka një shumëllojshmëri të vaksinave në dispozicion për popullsinë e tij prej 7 milionë.

Një shkallë infeksioni prej pothuajse 93.5 për 100,000 njerëz u regjistrua si më e larta në botë.

Vuçiç merr dozën e tretë të vaksinës