Presidenti Putin do të demonstrojë gatishmërinë e tij për të përdorur armë të shkatërrimit në masë me një provë bërthamore në kufijtë e Ukrainës, besohet se ka paralajmëruar NATO anëtarët e saj.

Kremlini ka sinjalizuar gatishmërinë e tij për një përshkallëzim të rëndësishëm pasi Rusia humbet terren në fushën e betejës. Frika mbi sugjerimet e mëparshme të Putinit se ai mund të përdorë taktika të tilla u shtuan dje me pretendimet se një tren i operuar nga divizioni sekret bërthamor ishte i destinuar për në Ukrainë.

Konrad Muzyka, një analist i mbrojtjes me bazë në Poloni, tha se treni, i parë në Rusinë qendrore , ishte i lidhur me drejtorinë e 12-të kryesore të ministrisë ruse të mbrojtjes dhe se ishte “përgjegjës për municionet bërthamore, ruajtjen, mirëmbajtjen, transportin e tyre dhe lëshimin për njësitë”.

Megjithatë, një burim i lartë i mbrojtjes tha se një demonstrim më i mundshëm i gatishmërisë së Putinit për të përdorur armë bërthamore mund të vijë në Detin e Zi.

Edhe pse ata besonin se një shfaqje e tillë e forcës do të ishte më e mundshme, ata thanë se nuk ishte “e pamundur” që Putini të gjuante me armë bërthamore në Ukrainë. Nëse ai zgjidhte ta bënte këtë, ai përballej me një rrezik të konsiderueshëm. “Ata mund të shpërthejnë dhe të godasin aksidentalisht një qytet rus afër kufirit me Ukrainën si Belgorod”, tha burimi.

NATO thuhet se u ka dërguar një raport të inteligjencës anëtarëve dhe aleatëve të saj, duke i paralajmëruar ata për planet e Rusisë për të testuar dronin e saj silurues me aftësi bërthamore, Poseidon, i quajtur “arma e apokalipsit”.

Nëndetësja ruse K-329 Belgorod, e cila mban Poseidon, besohet të jetë nisur drejt Arktikut. Sipas gazetës La Repubblica nëndetësja është gati të testohet në zonën e detit Kara.

Kherson është një nga katër rajonet e aneksuara nga Moska ilegalisht javën e kaluar pas një referendumi të rremë të nxituar e të orkestruar nga Kremlini. Marrja e tokës nga Putini ka kërcënuar ta shtyjë konfliktin në një nivel të ri të rrezikshëm, duke rritur mundësinë e një sulmi bërthamor që maskohet si mbrojtje e territorit rus.

Ukraina gjithashtu ka kërkuar të rimarrë territorin në rajonin e Luhanskut dhe ka pretenduar kontrollin e plotë të qendrës logjistike lindore të Rusisë, Lyman, në Donetsk.