Policia italiane ka publikuar emrat e 3 shqiptarëve ndër 25 të arrestuarve të një operacioni të madh policor që çoi në kapjen e 5 tonëve kanabis që vinin nga Shqipëria dhe u sekuestruan në Catanzaro. Mësohet se 46 persona janë nën hetim.

Indrit Buja, alias Andrea, shqiptar;Elvis Hajdini, 25 vjeç, nga Vlora;Shefik Muho nga Vlora
Shqiptarët nën hetim që në fillimet e këtij operacioni:Vladimir Leskaj, 51 vjeç nga Vlora
Adrian Licaj, 51 vjeç, shqiptar;Vilson Nelaj, 32 vjeç, shqiptar;Astrit Paskali, 45 vjeç, shqiptar;Alban Sinani, 35 vjeç, shqiptar;Gentian Sulejmani, 41 vjeç, shqiptar;
Luan Tahiraj, 39 vjeç, shqiptar

Media italiane njoftoi se 25 të arrestuar është bilanci i një operacioni të madh në policor në Itali që ka çmontuar një rrjet trafiku droge nga Shqipëria, i cili po trafikonte 5 tonë marihuanë.

Agjentët e Guardia Di Finanza të njësisë ekonomiko-financiare në Catanzaro, në bashkëpunim me Shërbimin Qëndror të Hetimit të Krimit të Organizuar në Romës kryen arrestimin e 25 personave duke përfshirë edhe tre persona që dyshohet se janë shefat e tyre.

Detajet e operacionit u dhanë gjatë një konferencë shtypi të GdF, Prokurorisë së Catanazaro, Nikola Gratteri. Zv.prokurorit Giovani Bombardier dhe komandantit të provincës.