Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar se do të marrë pjesë në samitin e BE-së.

“Sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari. Shumë herët për të qenë optimist dhe shumë pak për të ndryshuar pjesën e fjalimit të nesërm ku Bullgaria kritikohet si një vend që ka rrëmbyer dy vende të NATO-s, ndërkohë që ka një luftë të nxehtë në kufirin e Evropës!

Ne do të marrim pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së. Nuk do të ketë shumë për të dëgjuar për ne, por ne do të kërkojmë të dëgjohemi për idenë e një Komuniteti të Ri Politik Evropian që ne mbështesim, për Ballkanin e Hapur që çon përpara frymën e Evropës dhe për rrëmbimin tonë nga Bullgaria që shkatërron atë”, shkruan Rama në Twitter.

Artikulli paraprakBULLGARIA DREJT HEQJES SË VETOS PËR MAQEDONINË E VERIUT, “DRITË JESHILE” PËR SHQIPËRINË NË BE
Artikulli tjetërVENDIMI I QEVERISË, NIKO PELESHI: NGA 1 KORRIKU RRITEN ME 30% PAGAT E TË GJITHË USHTARAKËVE